Kome je do morala u politici, neka ide u NSPM

Ustavni sud nije bio dobar "čuvar Ustava" - male su šanse da će ubuduće biti bolji

Komentari (12) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 ponedeljak, 26 decembar 2016 11:15
Žali Bože...
Ovaj autor je stvarno veliki optimista! "Male"šanse? Ma-nikakve!0,00%... U kom sistemu su stasale i obrazovane te sudije? Kako su, na koje načine sticale karijere? Ko ih je predložio i ko ih je imenovao? Kada odgovorite na ta pitanja, jasno je kakve su šanse.
Preporuke:
38
1
2 ponedeljak, 26 decembar 2016 13:23
S.Z.Ž
pohlepne lenčuige , kukavice i slabići a verovatno neuki i glupavi. Džabe postoje i troše novac iz budžeta Srbije koja zbog njih praktično i nema Ustav. Zakoni koje Srbija uvodi na nagovor svojih neprijatelja su praktično svi redom protiv ustavni ali se ovi "stručnjaci" ne oglašavaju kao da žive u Tunguziji.Bolje je zato da ukinemo Ustav i nemamo Ustavni sud. Jeftinije je i manje boli.
Preporuke:
33
0
3 ponedeljak, 26 decembar 2016 13:26
Turas
E , moj orle ucrtan na grbu Srbske Zastave ostao si samo simbol - bez značaja . Gospodin Orlović (kakva koincidencija)analizira ono što svaki srbski seljak zna - ne pomažu ovde ni kožne gaće ! Novo ustavno "strukturiranje" je čisto štelovanje da se "vlasi ne dosete" . Elem , žali Bože `artiju .
Preporuke:
29
0
4 ponedeljak, 26 decembar 2016 13:30
Oziris
Stvarna situacija nalaže da se sa pročelja zgrade skine ovaj natpis "Ustavni sud". Sud je u rukama jednog čoveka. On će u Skupštini, još jednom, da prekroji Ustav države koja nestaje (ima je još malo).
Preporuke:
33
0
5 ponedeljak, 26 decembar 2016 15:22
nebitan
U Ustavnom sudu je došlo do simbioze između interesa dve grupe:
1. pravnih "intelektualaca" koji su po definiciji antisrpski i proevropski raspoloženi i rado kopiraju svoje evropske uzore koji gaze po svim pravnim normama kada god je to na štetu Srba,
2. SNS bande koja pliva kao riba u vodi u zakulisnim muljanjima, u izvrgavanju institucija sistema korupciji i, kao njihov krajnji cilj, dovođenju tih institucija na nivo jeftinog vica.
Preporuke:
28
0
6 ponedeljak, 26 decembar 2016 16:39
NSPM Web
Poštovani Momire,
komentar takve vrste ne možemo da objavimo, jer se ne tiče teme ovog teksta, ali nemamo ništa protiv da nam dostavite materijal koji pominjete, ukoliko smatrate da bi nam isti mogao biti od koristi.
Preporuke:
14
1
7 ponedeljak, 26 decembar 2016 18:39
Zvonimir Bgd
Poruka je da su država, pravo i Ustavni sud „demode“.

Naravno. To je GLOBALIZAM primenjen u praksi.

Nije tesko biti saglasan sa autorom o neophodnosti imenovanja profesora ustavnog prava na polozaj sudije (pogotovo predsednika) Ustavnog suda.

Ja bih nesto drugo da primetim. Mi danas imamo posledice i jedne pojave iz proslosti Pravnog fakulteta u Beogradu. Cuveni profesor ustavnog prava dr Pavle Nikolic celog je zivota predavao norme i pravnu teoriju socijalistickog ustava. Ako je bio dosledan, on je to cinio sa punim opravdanjem socijalizma i jedine (komunisticke) partije na vlasti. Koliko je bio dosledan pokazuje njegova biografija gde je taj isti covek, odmah po 'promenama' devedesetih, postao clan ni manje ni vise nego - Krunskog saveta! Eto, takve 'moralne gromade' bile su i ostale pravnicki autoriteti Srbije. Kod takvih je i aktuelni premijer dobijao desetke. I naucio se 'moralu' - da obrne preko noci.
A Ustavni sud? Ocigledno, moze i on "pod misku"...
Preporuke:
25
1
8 utorak, 27 decembar 2016 10:29
mile
Izbor koji je napravila vlast imenujuci sudije USS je uvreda za struku, intelektualnu javnost i gradjane Srbije. Jasno je da je Vucicu potrebno poslusnistvo u USS jer tek treba da promeni Ustav, i da nastavi sa daljim krsenjima Ustava i donosenjem antiustavnih zakona. A na sve to USS ce ostati nem.
Preporuke:
13
0
9 utorak, 27 decembar 2016 19:18
Ustavno pravo i druge nauke
Koliko poslanici u Skupštini koji su izabrali sudije Ustavnog suda, poznaju materiju o kojoj se raspravlja, moglo se videti prilikom rasprave u Skupštini. Neki poslanici opozicije su ukazivali da među kandidatima nema ni jednog profesora ustavnog prava sa nekog od pet pravnih fakulteta, a većinski pretstavnici su uporno izvrtali njihova ukazivanja, stalno ponavljajući kako među predloženim ima profesora pravnog fakulteta, i za to dobijali jake aplauze. Opozicioni poslanici nisu osporavali da ima kandidata profesora sa pravnih fakulteta, već su isticali da nema profesora kojima je uža disciplina ustavno pravo, što bi morao biti najvažniji kriterijum. Poslanici većine su se ili "pravili ludi", ili stvarno neznaju šta je ustavno pravo od drugih disciplina pravne nauke. Što god da je, to pokazuje kakvi su naši izabrani najbolji predstavnici naroda.
Preporuke:
11
0
10 četvrtak, 29 decembar 2016 08:44
Ne klepeći nanulama
G-din Orlić piše kao legalista koji poznaje pravnu materiju o konstitucionalizmu, zaista vredno pažnje i poštovanja.Ali ja se pitam, iako nisam pravnik ipak poznajem nastanak konstitucionalizma od ideja " Monteskjea" pa dalje,šta činiti s obzirom da je treći stub vlasti totalno dezavuisan, Ustavni sud je stavljen u službu režima a ne ustavnosti, sudije koje sačinjavaju taj sud postali su deo " carske vlasti" progresista..., po mom mišljenju , po smeni aktuelne vlasti, sve sudije tzv.Ustavnog suda treba suspendovati i naravno krivično goniti.
Preporuke:
6
0
11 petak, 30 decembar 2016 23:24
Neša (Glodur)
U državi u kojoj je sve naopako i koja radi protiv sebe Ustavni sud ne može da bude izuzetak. Ustavni sud je zaštitinik neustavnosti.
Preporuke:
2
0
12 nedelja, 01 januar 2017 21:12
upućeni
Novi sastav Ustavnog suda jasno ukazuje na slabljenje te institucije (u odnosu na dosadašnji sastav, čiji je "krem" činilo troje uglednih domaćih ustavnih pravnika). U novom sastavu vidno manjkaju ustavni pravnici, profesori Ustavnog prava - samo je jedan "ustavni pravnik", profesor Ustavnog i Upravnog prava (ali ne na državnom pravnom fakultetu već) na privatnom Fakultetu za pravne i poslovne studije u Novom Sadu dr Tamaš Korhec. Međutim, već i pre nego što je stupio na funkciju prof. Korhec je dao izjavu koja ne služi na čast njegovom zvanju profesora Ustavnog prava - da će ostati član Mađarskog pokreta, a Ustav u članu 55. jasno opredeljuje da ustavne sudije "ne mogu biti članovi političkih stranaka".
U javnosti je ostalo neprimećeno da u novi saziv nije izabrana (dosadašnja) ustavna sudija Katarina Manojlović-Andrić. Može se samo nagađati zašto, pogotovo što iole upućeniji znaju da je reč o sudiji koja je bila u nosećem delu dosadašnjeg sastava uz troje uglednih ustavnih pravnika.
Preporuke:
2
0

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner